[vc_row el_class=”jx-rebuild-padding-small”][vc_column][ultimate_heading main_heading=”خلاصه ای از پارکینگ مکانیزه”]

 امروزه تامین فضای پارک خودروها به یکی از معضلات عمده شهرهای دنیا تبدیل شده است. این مشکالت بیشتر در کلان شهرها و به خصوص در مجاورت مراکز تجاری، اداری و در ایستگاههای مترو مشهود است. قرارگیری کاربریهای اداری، تجاری، مراکز عمده خرید و ایستگاههای مترو در مرکز شهر ، موجب بیشترین جذب سفرهای روزانه درون شهری میشود و با افزایش تقاضا، قیمت زمین به همان نسبت افزایش مییابد. از سوی دیگر فقدان زمین هایی با ابعاد بزرگ جهت احداث پارکینگهای طبقاتی رمپی، استفاده از فناوریهای روز هم چون پارکینگهای مکانیزه جهت حل معضل مذکور را غیرقابل اجتناب نموده است.
پارکینگهای مکانیزه، شامل طیف وسیعی از از تجهیزات تامین فضای توقف غیر حاشیه ای خودروها میشود؛ از تجهیزات ساده ای که دو یا سه دستگاه خودرو را در یک فضای پارک روی هم قرار میدهند تا سامانه های پیچیده کاملاً خودکار که در آنها انبارش و واخواهی خودرو از طریق فرآیندهای رایانه ای و بدون دخالت انسان انجام میشود.

[/ultimate_heading][vc_single_image image=”3349″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row el_class=”no-padding”][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

پارکینگ تمام مکانیزه ‫:‬

پارکینگ هایی هستند که در آن ها فرآیند پارک و واخواهی خودرو توسط تجهیزات مکانیکی به صورت کاملاً خودکار و با مدیریت نرم افزار رایانه ای انجام میشود. در این نوع پارکینگ ها قابلیت انجام حرکات افقی و عمودی به صورت هم زمان وجود داشته و نرم افزار موجود در سامانه، به محض دریافت فرمان از کاربر جهت پارک و واخواهی خودرو تمام دستورات لازم را به ترتیب و توالی مناسب صادر نموده و کلیه حرکات داخل سامانه با مدیریت نرم افزار مذکور انجام میشود.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

پارکینگ مکانیزه ‫:‬

به پارکینگ هایی اطلاق میشود که در آن ها فرآیند پارک و واخواهی خودرو به کمک تجهیزات مختلف مکانیکی، الکتریکی و الکترونیکی انجام میشود. این پارکینگ ها به دو نوع پارکینگ نیمه مکانیزه و تمام مکانیزه تقسیم بندی میشوند

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

پارکینگ نیمه مکانیزه :

پارکینگهایی هستند که فرآیند پارک و واخواهی خودرو توسط کاربر و از طریق فشاردادن یک دکمه و یا چرخاندن یک کلید آغاز گردیده و در طی آن تجهیزات مکانیکی داخل سامانه، حرکات فیزیکی ساده و از پیش تعیین شده ای را بدون دخالت انسان انجام میدهند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row el_class=”jx-rebuild-padding-small”][vc_column][vc_column_text]

تفاوت عمده پارکینگ های نیمه مکانیزه و تمام مکانیزه علاوه بر ظرفیت آن ها، در نحوه جابجایی خودرو در داخل پارکینگ بوده به نحوی که نوع تمام مکانیزه آن ها قابلیت انجام حرکات توأمان افقی و عمودی و … را دارا میباشد.
فرآیند مربوط به پارک و واخواهی خودرو در داخل پارکینگهای تمام مکانیزه تحت مدیریت و کنترل نرم افزار رایانه ای بوده و نرم افزار مذکور این عملیات را با کمترین جابجایی و بیشترین بازدهی به صورت هوشمند انجام می دهد.همچنین ظرفیت پارکینگهای تمام مکانیزه معمولا بیشتر میباشد‫.‬

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row el_class=”jx-rebuild-padding-small”][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

سامانه های لغزشی

آسانسوری در این نوع پارکینگ ها سامانه انتقال خودرو قابلیت جابجایی در امتداد تمامی محورهای سه گانه را دارا میباشد. این جابجایی ها، ممکن است به صورت هم زمان یا متوالی صورت پذیرد. دراین سامانه ها کاربر خودرو را داخل جایگاه تحویل به سامانه تحویل می دهد و عملیات پارک به صورت خودکار با مدیریت نرم افزار انجام میشود. کاربر برای واخواهی و دریافت خودرو هم به جایگاه تحویل مراجعه می نماید. این سامانه میتواند به دو صورت پالتی و یا بدون پالت اجرا شود.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

سامانه چرخشی‫:‬

در این نوع پارکینگها سامانه انتقال خودرو در داخل پارکینگ براساس یک حرکت چرخشی از پیش تعیین شده طراحی گردیده است. به این معنی که به منظور پارک یا واخواهی خودرو کل مجموعه در یک حرکت گردان به چرخش درآمده و عملیات پارک یا واخواهی تکمیل میشود. این حرکت گردان بسته به نوع پارکینگ میتواند حول هر یک از محورهای سه گانه تعریف و طراحی شود. در این نوع پارکینگ ها نیازی به در نظر گرفتن فضای خالی کمکی جهت عملیات پارک نمی باشد و ظرفیت اسمی و واقعی پارکینگ با هم برابرند. پارکینگ مکانیزه سامانه چرخشی دارای سه زیر مجموعه است:
سامانه چرخشی قائم؛ سامانه چرخشی چند لایه ای؛ سامانه چرخشی در سطح.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]