پارکینگ مزاحم

یکی از مدل پارکینگ ها، پارکینگ مزاحم است. این پارکینگ نسبت به پارکینگ های معمولی تفاوت های زیادی دارد و برخلاف اسم غلط انداز آن، ممکن است کاربرد زیادی داشته باشد. در برخی آپارتمان ها، تعداد خودروهایی که قرار است در آن گنجانده شود، قابل افزایش است. البته چیدمان پارکینگ ها با توجه به ابعاد پارکینگ مشخص می شود تا هنگام ورود و خروج مشکل ایجاد نشود. برای مثال، پارکینگ ها حداقل به دهانه 2.5 متری نیاز دارند. در صورت پارک کردن دو ماشین در کنار هم، دهانه به اندازه 4.5 ایجاد می شود که طول پارکینگ باید حداقل 5 متر باشد.

پارکینگ مزاحم چیست؟

برای این که بهتر متوجه شوید پارکینگ مزاحم یعنی چه؟ فرض کنید در پارکینگ فضای اضافی وجود دارد. در این فضا یک خودرو به خوبی قرار می گیرد. محل پارک این قسمت به گونه ای است که موجب قرارگیری دو خودرو کنار هم می شود، در حالی که امکان جابجایی خودرو دیگر را سلب می کند.

حضور پارکنیگ برای خیلی ها اهمیت زیادی دارد و اکثر افراد به دنبال آپارتمانی هستند که پارکینگ داشته باشد. اما معمولا تعداد محل پارک کمتر از تعداد طبقات ساختمان است. برای رفع این مشکل برخی خودروها در پارکینگ مزاحم قرار می گیرد. پاک کردن دو ماشین پشت سر هم بدون ایجاد مزاحمت، پارکینگ مشاع یا پارکینگ مزاحم در آپارتمان نام دارد. تنها مشکل این شیوه پارکینگ این است که برای خروج ماشین عقبی نیاز است ماشین جلوتر خارج شود.

نحوه تشخیص پارکینگ مزاحم در سند

محل پارک مزاحم داخل سند بیان و ابعاد و محل دقیق آن درون سند مالکیت ثبت می شود. اگرچه داشتن این پارکینگ، بهتر است پارک کردن خودرو در کوچه و خیابان است، اما ممکن است دچار دردسر شوید و در طول روز خودرو را چند بار جابجا کنید.

اگر واحد دارای مزاحم باشد، هر زمان که ساکنین نیاز به خروج خودرو داشته باشند، موظف هستید خودرو خود را جابجا کنید. این مشکل در هر ساعت از شبانه روز رخ می دهد و باید برای انجام صبور باشید. پس هنگام خرید واحد حتما به شرایط قید شده در صورت مجلس تفکیکی توجه کنید. این سند براساس مال غیر منقول به قطعات کوچکتر تفکیک شده تنظیم می شود. در واقع پارکینگ مزاحم به صورت مجلس تفکیکی بیان خواهد شد و در دفاتر اسناد رسمی وجود دارد.

نکات مهم درباره پارکینگ مزاحم در پایان کار

برای استفاده از این سبک پارکینگ حتما نکات زیر را بررسی کنید:

  • حتما پارکینگ مزاحم در سند را بررسی کنید. این نوع پارکینگ ارائه شده به ساکنین ساختمان درون سند یا اجاره نامه به ثبت می رسد و هزینه های مربوط به آن نسبت به پارکینگ اختصاصی کمتر است.
  • حتما قبل از خرید یا اجاره واحد، نقشه پارکینگ مزاحم را مشاهده کنید. اطلاعات لازم در مورد پارکینگ را بدست آورید. در صورت عدم توجه به این نکته، احتمال این که با مشکل متعدد مواجه شوید وجود دارد.
  • پارکینگ مزاحم در محل اضافی موجود در پارکینگ ایجاد می شود. برای ایجاد آن باید فضای کافی وجود داشته باشد و محدودیتی در محل پارکینگ اختصاصی شکل نگیرید.

ضوابط پارکینگ مزاحم

ضوابط پارکینگ مزاحم نحوه استفاده از پارکینگ را مشخص می کند. معمولا شرایط استفاده از آن توسط دیگر افراد ساختمان قابل تعیین است تا حین استفاده برای آن مشکل خاصی به وجود نیاید. این جایگاه مخصوص افرادی است که توسط دیگر ساکنین انتخاب شده است و به عنوان کاندید اصلی شناخته می شود.

در بیشتر مواقع پارکینگ مزاحم به ساکنینی که توانایی مالی دریافت پارکینگ اختصاصی را ندارند، اختصاص داده می شود. یا تصمیم دارند برای مدت زمان کوتاهی مثلا در ساعات شبانه از پارکینگ استفاده کنند. در برخی موارد نیز این پارکینگ برای آخرین واحد ساختمان در نظر گرفته شده است. فردی که از این پارکینگ استفاده می کند، باید با سایر ساکنان ساختمان هماهنگ باشد. هنگام خریداری یا رهن پارکینگ شرایط استفاده درون سند قید شود.

آیا خرید پارکینگ مزاحم ارزش دارد؟

اگرچه داشتن این پارکینگ بهتر است پارک کردن در کوچه و خیابان های ناامن است، اما دائما درگیر جابجایی خودرو می شود. اگر محل پارک مزاحم برای واحد شما باشد، مجبور هستید خروج و ورود خودروهای دیگر خودرو خود را جابجا کنید. شاید این اتفاق در طول روز برای چندین بار تکرار شود و شما را کلافه کند.

بهترین کار این است که هنگام معامله آپارتمان دارای پارکینگ مزاحم از این مورد گذر کنید. اما اگر دچار آن شدید، در همان ابتدا با مدیر ساختمان صحبت کنید و برنامه دقیق برای خارج و ورود به پارکینگ داشته باشید.

در صورت ثبت پارکینگ در سند، موظف هستید هر ساعتی خودرو خود را جابجا کنید تا برای دیگر مالکین مزاحمتی ایجاد نکنید. اگر از انجام این کار بپرهیزید، دیگر مالکین می توانند با عنوان مزاحمت از شما شکایت کنند.

امتیاز

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.