یکی از ویژگی های مهم آپارتمان ها و مراکز تجاری – اداری، داشتن پارکینگ است. پارکینگی که بتواند به خوبی جای پارک خودروهای مجتمع را درون خود بگنجاند. کسری پارکینگ زمانی رخ می دهد که شما به عنوان مالک ساختمان امکان ساخت پارکینگ را نداشته باشید. حال مجبور هستید به فکر مکان جدید برای پارکینگ باشید یا از یک پارکینگ مکانیزه کمک بگیرید.

جای پارک مناسب برای هر آپارتمان و سازه ای مهم است. نبودن آن نیز موجب کسری پارکینگ بافت فرسوده یا جدید می شود. زیرا هر فردی دوست دارد خودروی خود را تا زمانی که در خانه حضور دارد یا کارهای اداری خود را انجام می دهد در مکانی امن پارک کند.

ضوابط و قوانین کسری پارکینگ

ساختمان ها و مجتمع هایی که زیر نظر قوانین و ضوابط کسری پارکینگ قرار دارند به شرح زیر است:

 • قوانین کسری پارکینگ به منظور رعایت توسط فرد صاحب مجتمع یا ساختمان شکل گرفته است. ضوابط و قوانین برای ساختمان هایی است که قرار است در خیابان های پررفت و آمد و به پهنای 45 متر یا بیشتر حضور داشته باشند و شرایط دسترسی به پارکینگ یا محل مناسب اتومبیل را ندارند.
 • همچنین مجتمع هایی که در فاصله 100 متری از تقاطع خیابان هایی به عرض 45 متر یا بیشتر قرار دارند و توانایی دسترسی به محل پارک خودروها برای آن امکان پذیر نیست، باید قوانین کسری پارکینگ مسکونی را رعایت کنند.
 • از دیگر مجتمع هایی که موظف رعایت به قوانین کسری هستند می توان به مکان هایی اشاره کرد که برای ورود خودروها و پارک کردن خودروها مجبور هستند درخت های کهن را قطع کنند.
 • مجتمع هایی که در کوچه های باریک حضور دارند و عبور اتومبیل ها در کوچه به مشکل برمی خورد شامل این ضوابط قرار می گیرند.
 • در صورتی که امکان ساخت پارکینگ برای ساختمان وجود نداشته باشد، در نظر گرفتن ضوابط تامین پارکینگ بسیار مهم شمرده می شود.
 • ساختمان هایی که شرایط معبری خاص دارند و به دلیل شیب زیاد، اجرای پارکنیگ برای آن سخت است.
 • در مواقعی که فرم و شرایط زیر ساخت برای اجرای پارکینگ نامناسب است.

نحوه محاسبه کسری پارکینگ

محاسبه کسری پارکینگ از دیگر موضوعاتی است که برای ساختمان های مختلف مطرح می شود. چه ساختمان تجاری یا مسکونی باشد، برای هر واحد، پارکینگ 25 متری در نظر گرفته می شود. البته تبصره های مختلف برای این موضوع وجود دارد که توسط شورای اصلی شهرسازی مشخص می شود.

معمولا برای محاسبه عوارض کسری پارکینگ تهران برای انواع مجتمع ها از فرمول زیر استفاده می کنند:

 • T=M*P*S
 • M: ضریب منطقه ای
 • S: مساحت کسری
 • P: قیمت منطقه ای

عوارض کسر یا حذف پارکینگ

در صورتی که دارای شرایط لازم برای احداث پارکینگ باشید، اما عمدا به حذف آن اقدام کنید، عوارض کسری پارکینگ شامل حال شماست.

جریمه کسری پارکینگ به محض صدور پروانه و بهره مندی از شرایط شش گانه قابل وصول است. این عوارض به شرح زیر است که با توجه به ماهیت ساختمان تعریف می شود:

 1. به ازای هر مترمربع پارکینگ حذف شده بر معبر تجاری و اداری p 100
 2. به ازاری هر مترمربع پارکینگ حذف شده داخل تجاری و اداری p 45
 3. به ازای هر مترمربع پارکینگ حذف شده مسکونی p20

طبق جریمه کسری پارکینگ تجاری و اداری، حداقل p برابر با 12000 ریال است.

عوارض کسری پارکنیگ برای چه زمینه هایی استفاده می شود؟

کسری پارکینگ در سند باید ثبت شود و در صورت عدم انجام این کار، جریمه ها از سوی شهرداری دریافت می شود. مبلغ دریافت شده بابت جریمه کسری پارکینگ برای ساخت پارکینگ ها و طرح ریزی به کار می رود. هدف انجام چنین پروژه هایی پیشگیری از ازیاد خودرو در سطح شهر است که باعث نظم دهی بیشتر شهرهای بزرگ می شود.

پارکینگ سازان پارسیان یکی از بهترین و باسابقه ترین مجموعه ها در زمینه ساخت پارکینگ است که متناسب با نیاز مجتمع ها بهترین سازه را ارائه می دهد. این گروه به کمک تکنولوژی های روز دنیا در کمترین فضا بهترین پارکینگ را می سازد و منجر به کاهش ترافیک شهری و جلوگیری از پارک خودروها در خیابان ها می شود. پشتیبانی همه جانبه از قطعات پارکینگ را به عهده دارد و سرویس دهی و نصب آن توسط بهترین متخصصان انجام می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.