پارکینگ طبقاتی

پارکینگ طبقاتی یکی از نیازهای اساسی کلان شهرهاست که به دلیل رشد جمعیت، با کمبود فضای پارک خودرو مواجه شده اند. افزایش تعداد خودروها در سطح شهر مشکلات مختلفی ایجاد می کند که یکی از مشکلات رایج آن از نظر مسئولان، جای پارک خودرو و نبودن پارکینگ های ساختمانی است. برای رفع آن، پارکینگ های مکانیزه طبقاتی به میان آمده اند که دارای طبقات زیادی هستند و به صورت کاملا جداگانه اجرا می شوند.

بیشتر مواقع، پارکینگ های طبقاتی سازه ای جداگانه نیستند و در طراحی ساختمان های تجاری، تفریحی و … قرار دارند. به همین شکل، در سطح شهر مشکل عدم جای پارک کافی موجب شده است طراحی و ساخت پارکینگ های طبقاتی گسترش یابد. احداث این دسته از پارکینگ ها در کمترین زمان ممکن است و به دلیل پیشرفت تکنولوژی، انواع طرح های طبقاتی را شاهد هستیم.

انواع پارکینگ های مکانیزه طبقاتی

پارکینگ طبقاتی مکانیزه یکی از مدل پارکینگ های طبقاتی است که محبوبیت زیادی دارد و نسبت به مدل های دیگر بسیار متفاوت ساخته می شود. این طرح پارکینگ امکان جابجایی خودروها را ساده تر می کند و در کمترین مکان قابل اجرا هستند. همچنین به راحتی تعداد زیادی ماشین را درون خود می گنجاند. برای آشنایی بیشتر با انواع پارکینگ  مکانیزه طبقاتی موارد زیر را دنبال کنید:

پارکینگ مکانیزه برجی

این پارکینگ مخصوص مکان هایی است که دچار محدودیت فضا هستند. اجرای آن در مساحت های بسیار کم امکان پذیر است، در حالی که توانایی پارک ماشین های زیادی را درون خود دارد. جابجایی ماشین درون پارکینگ به کمک یک آسانسور انجام می شود و ربات تعبیه شده درون آن، خودروها را بالا پایین می کند. نام دیگر پارکینگ مکانیزه برجی، تاور پارکینگ است که دوام و عمر بالایی دارد و در محیط های مختلف اجرا می شود.

پارکینگ مکانیزه گراند

از دیگر انواع پارکینگ طبقاتی مکانیزه می توان به مدل گراند اشاره کرد. این مدل پارکینگ به صورت رباتیک و هوشمند طراحی می شود و برای طبقات زیر پارکینگ ها کاربرد دارد. اجرای پارکینگ های مکانیزه گراند موجب استفاده بهتر و حرفه ای تر طبقات منفی می شود و در مراکز تجاری بسیار به چشم می خورد.

پارکینگ مکانیزه چرخ و فلکی

پارکینگ های طبقاتی مکانیزه از نوع چرخ و فلکی به نام پارکینگ های چرخشی نیز شهرت دارند. این مدل پارکینگ ها از نمونه پارکینگ های قدیمی مکانیزه است که بیشترین استفاده را از کمترین فضا فراهم می کند. در واقع در جای پارک 3 خودرو، حدود 24 خودرو قابل پارک است.

پارکینگ مکانیزه دبل

ساده ترین و قیمت مناسب ترین مدل انواع پارکینگ های طبقاتی مکانیزه، به پارکینگ مکانیزه دبل اختصاص دارد. همانطور که نام این مدل پیداست، می توان از فضای دو برابری برای پارک ماشین استفاده نمود. به بیان دیگر، در فضای کافی برای پارک یک خودرو، دو خودرو داخل پارکینگ دبل قرار می گیرد.

پارکینگ مکانیزه پازلی

یکی دیگر از مدل هایی که در انواع پارکینگ طبقاتی مکانیزه قرار می گیرد، مدل پازلی است. این پارکنیگ مناسب ساختمان های مسکونی است؛ طوری که امکان پارک خودروهای بیشتر را فراهم می کند. برای مثال، فضای مناسب پارک سه خودرو در شرایط عادی، حدود 7 الی 8 خودرو داخل این سازه پارک می شود.

مزایای استفاده از پارکینگ های مکانیزه طبقاتی

در موارد زیر به مزایای پارکینگ طبقاتی مکانیزه اشاره کردیم:

 • هزینه کمتری نسبت به پارکینگ های ثابت دارد.
 • سرعت اجرایی و راه اندازی آن بسیار سریع تر است
 • جابجایی و تغییر موقعیت مکانی پارکینگ امکان پذیر است.
 • در کمترین مساحت اجرا می شود. در حالی که تعداد ماشین های بیشتری را درون خود می گنجاند.
 • جابجایی خودروها بدون دخالت راننده و به وسیله سیستم های هوشمند انجام می شود.
 • برای مکان های مختلف مانند پشت بام، زیرزمین و همکف قابل اجراست.
 • موجب کاهش ترافیک می شود.
 • در زمان صرفه جویی می شود.
 • احتمال تصادف به دلیل پارک بد خودروها کاهش می یابد.

نکات مهم خرید انواع پارکینگ های مکانیزه طبقاتی

برای انتخاب و استفاده از هر یک از پارکینگ های طبقاتی بهتر است برخی نکات را رعایت کنید:

 • به ظرفیت پارکینگ توجه داشته باشید. این ویژگی را براساس نیازتان در نظر بگیرید.
 • زمین و شرایط مناسب برای اجرای هر کدام از مدل پارکینگ ها را فراموش نکنید.
 • هزینه های اولیه و میزان سرمایه گذاری را مشخص کنید.
 • با نکات مهم نگهداری از پارکینگ مکانیزه آشنا شوید.
 • مسیر دسترسی به پارکینگ را به طور دقیق مشخص کنید.
 • تجهیزات مورد نیاز پارکینگ را فراهم کنید.

قیمت پارکینگ های مکانیزه طبقاتی

هزینه ساخت پارکینگ مکانیزه طبقاتی به عوامل مختلفی بستگی دارد. هر چه ابعاد سازه بزرگتر، قیمت نهایی افزایش می یابد. همچنین سیستم های اجرایی در پارکینگ، میزان فضای پارک خودروها، موقعیت اجرایی و تجهیزات لازم روی قیمت تاثیرگذار است. پس ابتدا باید شرایط و ویژگی های مورد نظر برای ساخت این پارکینگ را مشخص، سپس از مشاورین فروش برای آگاهی از هزینه ها کمک بگیرید.

سخن پایانی

در محیط های پرجمعیت، مجتمع های بزرگ مسکونی و مراکز تجاری می توان پارکینگ طبقاتی را اجرا کرد و از مزایای آن لذت برد. این سازه با توجه به بودجه و نیازهای ضروری قابل اجرا است و در کمترین فضاها می تواند بهترین استفاده را داشته باشد.

 

امتیاز

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.