پارکینگ پازلی Puzzle type- PPT

پارکینگ پازلی

پارکینگ پازلی از جمله پارکینگ های منعطف پذیر و قیمت مناسب است. این سازه از طبقات، ردیف های عمودی و افقی تشکیل می شود و نسبت به مدل های دیگر مکانیزه، خیلی سریع قابل ساخت است. همانطور که نام پارکینگ پیداست، به صورت پازل عمل می کند و به کمک فضاهای خالی یا جابجایی دیگر خودروها، خودرو را از جایگاهش بیرون می آورد.

از پارکینگ های پازلی برای افزایش ظرفیت پارکینگ مجموعه های مسکونی، اداری، تجاری و عمومی استفاده می کنند. بدین شکل، مشکل تراکم و شلوغی شهرها حل می شود و دیگر نگرانی بابت پیدا کردن جای پارک برای کاربران وجود ندارد.

مشخصات پارکینگ پازل

پارکینگ مکانیزه پازلی ساختار شبیه به پازل دارد که به حالت دوبعدی یا ماتریسی قابل طراحی است. در این سبک پارکینگ یکی از ردیف و ستون ها برای جابجایی خودروها خالی است. به دلیل جابجایی خودروهای دیگر برای خروج، ممکن است مدت زمان تحویل نسبت به دیگر پارکینگ های مکانیزه بیشتر باشد. از رایج ترین مدل های پازلی می توان به مدل 8 تایی اشاره کرد که تعداد آن با توجه به ظرفیت درخواستی و جای پارک قابل افزایش است. اما در این بنا امکان پارک 50 خودرو و حتی بیشتر وجود دارد.

مزایای استفاده از پارکینگ مکانیزه پازلی

در موارد زیر با مزایای اجرای این پارکینگ آشنا می شوید:

 • نحوه استفاده از این پارکینگ ساده است و مانند دیگر پارکینگ های مکانیزه نیازی به اپراتور ندارد.
 • در شرایط خاص، تخلیه فوری از طبقه همکف انجام می شود.
 • مصرف برق آن نسبت به دیگر مدل های مکانیزه کمتر است. زیرا از موتورهای کوچکتر استفاده می کند و برای فرود پالت ها نیازی به انرژی ندارد.
 • خودرو در برابر سقوط کاملا محفوظ می ماند.
 • امنیت بالا
 • هنگام حضور افراد از سنسور قطع خودکار بهره مند است.
 • انعطاف پذیری بالایی دارد و برای فضاهای مختلف قابل استفاده است.
 • سرعت بالا در اجرای سازه

 

ویژگی های اصلی سیستم پارکینگ پازلی

ویژگی های این سیستم به شرح زیر است:

 • خودروها در طبقه اول حرکت افقی دارند و در طبقه آخر نیز تنها به صورت عمودی حرکت می کنند. اما در طبقات میانی می توانند به دو صورت حرکت داشته باشند.
 • تعداد طبقات قابل اجرا برای این سازه، 2 الی 15 طبقه است.
 • پارکینگ پازلی هم روی زمین و هم زیر زمین نصب می شود.
 • از این ایده می توان برای مدل رمپی و مکانیزه با هدف افزایش ظرفیت پارکینگ استفاده نمود.
 • از سیستم PLC بهره مند است.
 • امکان اجرای آن به حالت چند ردیف پشت سرهم و بدون درگیری وجود دارد.
 • بهره برداری به حالت دستی، اتوماتیک و کارتخوان امکان پذیر است.

کاربرد پارکینگ های پازلی

این سازه با هدف افزایش ظرفیت پارکینگ استفاده می شود. برای اجرا در محیط هایی همچون خیابان های شلوغ و بدون جای پارک، حیاط برج و منازل، ساختمان های تجاری و اداری، تعمیرگاه و پارکینگ های رمپی انتخاب مناسبی است.

انواع پارکینگ مکانیزه پازلی

این دسته از پارکینگ به اشکال مختلف اجرا می شوند. شکل آن ها به نیاز محیط بستگی دارد. اما دو دسته کلی تعریف شده است:

پارکینگ پازلی چند طبقه

پارکینگ پازلی چند طبقه با فشرده سازی فضای پارک، به ازای هر فضای پارک، 8 فضا به آن اضافه می کند. این مدل، طرح جدیدی از پارکینگ های هوشمند شهری است که مشکل کمبود فضای پارک را رفع می کند و در کمترین زمان، خودرو در محل پارک قرار می گیرد. حداکثر فضای پارک در این مدل تا سقف 8 طبقه و 5 ردیف کنار هم است.

پارکینگ مکانیزه پازلی مسطح

در پارکینگ مسطح ، خودروهای روی سطح زمین چیده می شوند. نحوه جابجایی خودرو به حالت طولی و عرضی است که معمولا برای خروج و پارک آن ها از از پالت های حامل کمک می گیرند. با جابجایی خودرو به صورت پازلی، شرایط لازم برای پارک خودروهای دیگر فراهم می شود. برای خروج نیز سیستم به صورت خودکار، مسیر را برای جابجایی خودرو ایجاد می کند.

از نمونه پارکینگ های مسطح می توان سیستم پارکینگ پازلی پنج سطحی اشاره کرد که 5 بخش برای پارک خودروها کنار یکدیگر قرار می گیرند. این ایده حداکثر ظرفیت را ارائه می دهد و مناسیب مجتمع های پررفت و آمد است.

پارکینگ مکانیزه پازلی یکی از انواع پارکینگ های مکانیزه طبقاتی است که امروزه در شهرها بخصوص در مناطق شلوغ و با تراکم بالا کاربرد و محبوبیت بسیار زیادی دارند. برای آشنایی با پارکینگ های مکانیزه و چرائی استفاده از آنها مطالعه مقاله پارکینگ مکانیزه چیست و چرا؟ توصیه می شود.

پارکینگ مکانیزه پازلی، با ساختاری شبیه به پازل می تواند بصورت دوبعدی و یا ماتریسی طراحی و پیاده سازی شود. در این نوع پارکینگ باید همواره یکی از خانه های هر ردیف و ستون برای جابجائی خودروها خالی بماند. از این پالت خالی برای جابجائی و خروج خودروها از پارکینگ استفاده می شود. با توجه به نحوه جاگذاری و خروج خودرو از این نوع پارکینگ، مدت زمان تحویل خودرو در این نوع پارکینگ مکانیزه نسبت به انواع دیگر بیشتر می باشد.

متداول ترین نوع پارکینگ مکانیزه پازلی نوع 8 تائی آن است. این تعداد بنا به نیاز و فضای موجود قابل افزایش تا 50 جای پارک و بیشتر می باشد.

پارکینگ مکانیزه پازلی برای چه مکان هائی مناسب است؟

پارکینگ مکانیزه پازلی برای افزایش فضای پارک خورو در ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری و … مناسب بوده و در طبقات همکف یا زیرزمین که ارتفاع آنها حداقل 4 متر باشد قابل اجرا و پیاده سازی است.

باید به این موضوع توجه شود که به دلیل بالا بودن زمان تحویل خودرو در این نوع پارکینگ مکانیزه،  این پارکینگ برای مکان هائی که تعداد مراجعه همزمان بالائی دارند مناسب نمی باشد.

نحوه کارکرد پارکینگ مکانیزه پازلی

 در پارکینگ مکانیزه پازلی، در هر ردیف همیشه باید یکی از پالت ها خالی بماند. از این پالت خالی برای جابجائی و خروج خودورها از پارکینگ استفاده می شود. نحوه کارکرد و جابجائی پالت ها جهت ورود و خروج خودروها در پارکینگ پازلی را می توانید در تصویر زیر ببینید. این ویدئو تنها یک برش افقی را نمایش می دهد.

پارکینگ مکانیزه پازلی
نحوه کارکردن پارکینگ مکانیزه پازلی

در صورت چند طبقه بودن پارکینگ مکانیزه پازلی، حرکت عمودی نیز به آن افزوده می شود.

پارکینگ مکانیزه پازلی
نحوه کارکردن پارکینگ مکانیزه پازلی

مزایای پارکینگ مکانیزه پازلی

 • ایمنیت و قابلیت اطمینان بالا
 • کاربری آسان، بدون نیاز به اپراتور
 • سیستم جابجایی هوشمند خودرو
 • قابلیت جابجایی سازه­ی پارکینگ بعد از نصب
 • مصرف برق بسیار کم
 • تعداد ورود و خروج بالا بسته به شرایط ساختمان و سایت
 • بهره برداری بیشتر از فضا
 • پایین بودن مدت زمان ساخت تجهیزات و مدت زمان نصب و راه اندازی

سخن پایانی

پارکینگ پازلی فرصتی ویژه برای ایجاد فضای ایمن و گسترده جهت پارک خودروها است. برای اجرای آن می توانید به مجموعه پارکینگ سازان پارسیان کمک بگیرید. کارفرمایان این مجموعه بهترین طراحی را با توجه به نیاز مخاطبین انجام می دهند و در کمترین زمان سازه مکانیزه را نصب می کنند.

 

امتیاز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *