پارکینگ مکانیزه برجی چیست؟

پارکینگ مکانیزه برجی که یک از انواع پارکینگ های مکانیزه طبقاتی است که ساختاری شبیه به آسانسور دارد. در این نوع پارکینگ علاوه بر فضای مخصوص برای حرکت آسانسور، فضاهایی برای پارک کردن خودرو ها در نظر گرفته شده است. شکل و ساختار قفسه های نگهداری خودرو با توجه به نوع پارکینگ مکانیزه برجی متفاوت است.

پارکینگ مکانیزه برجی برای فضاهای کوچک بسیار مناسب است بطوری که می توان در فضایی که تنها قادر به پارک سه خودرو هستیم، پارکینگی با ظرفیت 20 خودرو ایجاد کرد.

پارکینگ مکانیزه برجی را می توان روی زمین، زیر زمین و یا ترکیبی از این دو طراحی و پیاده سازی نمود.

پارکینگ مکانیزه برجی برای چه مکان هایی مناسب است؟

از این نوع پارکینگ بیشتر در زمین های کوچک و با ظرفیت کم استفاده می شود. در واقع در فضایی با وسعت بسیار کم می توان با ایجاد پارکینگ رو یا زیر زمین، تعداد بیشتری خودرو را پارک نمود. از پارکینگ مکانیزه برجی می توان در بالای ساختمان، روی زمین، زیر زمین و یا قسمتی روی زمین و قسمتی زیر زمین استفاده نمود.  پارکینگ مکانیزه برجی قابلیت استفاده در درون ساختمان ها یا فضای بیرونی آنها را دارد.

انواع پارکینگ مکانیزه برجی

پارکینگ مکانیزه برجی سیلندری: پارکینگ مکانیزه برجی می تواند به شکل دایره ای (سیلندری) باشد. در این نوع پارکینگ مرکز دایره برای بالابر استفاده شده و فضاهای پارک با شعاع یکسان در اطراف دایره و در طبقات مختلف قرار دارد. استفاده از پارکینگ مکانیزه برجی سیلندری می توان ظرفیت پارکینگ را تا 10 برابر افزایش دهد.

پارکینگ مکانیزه برجی
پارکینگ مکانیزه برجی

پارکینگ مکانیزه برجی افقی: این نوع پارکینگ دارای یک پالت بالابر مخصوص است که در قسمت ورودی ساختمان پارکینگ قرار دارد. داخل فضای پارکینگ، بالابر در وسط قرار گرفته و محل استقرار خودروها در سمت راست و چپ آن در طبقات مختلف می باشد. پالت مخصوص جابجایی به راست و چپ حرکت کرده و خودروها را به داخل یا خارج پارکینگ انتقال می دهد. این پارکینگ برای استفاده بهینه از زمین های با عرض زیاد و عمق کم مناسب است.

پارکینگ مکانیزه برجی

پارکینگ مکانیزه برجی عمودی: این نوع پارکینگ دارای سیستم بالابری مشابه پارکینگ مکانیزه برجی افقی می باشد و پالت بالابر آن نیز در وسط ساختمان پارکینگ قرار دارد با این تفاوت که جای پارک خودروها در جلو و عقب قرار دارند. پالت مخصوص جابجایی به جلو و عقب حرکت کرده و خودروها را به داخل یا خارج فضای پارکینگ انتقال می دهد. این نوع پارکینگ برای استفاده بهینه از زمین هایی با عرض کم مناسب است.

نحوه کارکرد پارکینگ مکانیزه برجی

در پارکینگ مکانیزه برجی خودرو در طبقه همکف به دستگاه تحویل داده می شود و توسط یک پالت بالابر به طبقات بالا یا پایین پارکینگ مکانیزه برجی منتقل می شود. در طبقه مورد نظر، پالت حاوی خودرو جاگذاری شده و آسانسور در مسیر بازگشت با خودروی فراخوان شده برای خروج از پارکینگ و یا با پالت خالی به طبقه همکف باز می گردد. در صورت انتقال خودرو جهت خروج از پارکینگ، در این طبقه خودرو آماده حرکت شده و به مالک آن تحویل داده می شود. در سیستم پارکینگ مکانیزه برجی استفاده از هرنوع خودرو سواری و شاسی بلند امکان پذیر است.

مزایای پارکینگ مکانیزه برجی

  • بیشترین بهره وری از فضا با جای دادن ۴۰~ ۷۲ خودرو در زمینی در حدود۴۸ متر مربع
  • مناسب ترین مکانیزم پارکینگ در مکان های شهری با تراکم تردد بالا
  • بهره گیری از سیستم پالتی و شانه ای در این نوع پارکینگ
  • انعطاف پذیری در انتخاب محل درب ورود و خروج، نحوه پارک خودرو و کنترل پنل سیستم
  • مدیریت کنترلی با استفاده از سامانه شبیه سازی اطلاعات ثبت ورود و خروج
  • اعلام نقیصه در صفحه نمایش و رفع آن در کمترین زمان
  • سرعت بالا و صدای کم
  • امکان پیاده سازی طرح رو یا زیر زمین

مشاهده ویژگی های فنی پارکینگ مکانیزه برجی

امتیاز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *